Ana Sayfa > Dini Konular > Yılbaşı Gecesi Müslüman Kardeşlerimiz Neler Yapmalı

Yılbaşı Gecesi Müslüman Kardeşlerimiz Neler Yapmalı

 

Yılbaşı Gecesi Müslüman Kardeşlerimiz Neler Yapmalı

 

Ali BULAÇ’ın yazısı…


Yarın miladi takvimin ilk günü, yeni bir yıla giriyoruz.

Her sene olduğu gibi bu akşam yeni yılı kutlama bahanesiyle çılgınlıklar yaşanacak, eski pagan (puta tapıcı) geleneklerle Hiristiyanlik karışımı adetler zirve yapacak. Bunlar sahih bir din tarafından düzenlenmemiş pagan geleneklerdir.
Bize İslam öncesi cahiliyenin çılgınlıklarını hatırlatıyor.

Batı dünyasının bunları yaşatması ve yaşaması doğal; tuhaf ve gülünç olan, Müslümanların da bunda hiçbir sakınca görmeyip yaşatmaya çalışmaları; Noel baba, hindi yemeği, çam ağacı hurafesi, şampanya patlatma, milli piyango, tam saat 24.00’ün bitimindeki bağrışmaları hayatlarına sokmuş olmaları.

Kimileri “Miladi takvim bir Roma takvimidir. Roma, Hiristiyan olmadan evvel de bu takvimi kullanmaya başlamıştır (MÖ 46). Esas adı Jülyen takvimidir.

Bunun da kaynağı 25 Aralık’a denk gelen Noel’dir. Halbuki bu iki gün (25 ve 31 Aralık) arasında tarihsel bağ yoktur.

Onun için yılbaşını rahatlıkla kutlayabilirsiniz” deyip kendilerini rahatlatmak isteyecektir. Roma veya Batı Hıristiyanlığı, her ikisi aynı mecrada akmışlardır, ortak kültürel değerlerdir. Müslümanların bunların geleneklerini veya adetlerini taklit etmeleri “Kim bir kavme benzerse” hükmüne muhatap olmalarına sebep olur.

Diyanet cephesinde işin içinden çıkılmaz bir karışıklık var. Şöyle ki: Geçen sene Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu,Yılbaşı kutlamaları evrensel kültürün bir parçasıdır, Hıristiyanlıkla ilgisi yoktur, dolayısıyla caizdir.” demişti.

Bu sene yılbaşı öncesi, camilerde okunmak üzere bir hutbe yayınlandı. Hutbede, “Yılbaşı kutlaması İslam kültüründe yoktur. Ayrıca yılbaşı münasebetiyle içki, kumar ve benzeri haram fiillerin işlenmesi ise zaten günahtır.

Dolayısıyla yılbaşı kutlamalarından uzak durun” biçiminde ifadelere yer verdiler… Doğru olan görüş budur.
Ne olsa gider” post modern ilkesinden hareket eden mezhebi geniş “bir kısım beyaz ilahiyatçılar” ise “Müslüman Türk milletinin benimsediği, kendisinin ortaya koyduğu veya bir başka milletten aldığı her türlü kültür ve örf adet değerleri, açık ve temel İslami değerlerle çatışmadığı sürece meşrudur, muteberdir.

Dolayısıyla yılbaşı kutlamaları da, milli bayramlarımızın kutlamaları da meşrudur, muteberdir ve güzeldir. Halkımızın uyguladığı çeşitli örf ve adetler, kültür ve yaşantı biçimleri aynı hükme tabidir.

Halkın örfü meşrudur, mübarektir…” deyip işin içinden çıkmak istediler, ama caiz dedikleri kutlamaların bizatihi kendisi ve kutlama biçimleri “açık ve temel İslami değerlerle çatışma” içindedirler. İstanbul Müftülüğü sitesinden 28.12.2007 tarihinde yayınlanan yazıda “Başka milletlerin örf ve  adetlerini benimsemenin milli birlik ve beraberliği bozacağından ve ahlak çöküntüsüne sebep olacağı”ndan bahsediliyor. Müftülük, meseleyi “milli çerçevede almış, sakıncayı milli birlik ve beraberlik temeline oturtmuş”tur.

Burada da görmezlikten gelinen büyük paradoks, “milli/ulusal olan”in bizatihi kendisinin bize Batı’dan gelmiş olmasıdır. Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Abdurrahman Akbaş da, her ne kadar “milli ve manevi değerler”e aykırılıktan bahsediyorsa da, hiç değilse, işin “eğlence, israf, akıl ve sağlığı tehdit edici boyutları”na dikkat çekmiştir.

Belki de Diyanet canibinden gelen tek olumlu ihtirazı kayıt Akbaş ‘in “Yılbaşı kutlamalarını vesile edinerek Allah ve Resulü’nün razı olmayacağı tavırlar yerine, geçmiş senelerde yaptıklarımızı gözden geçirerek ve gelecek yeni yılda hayatımıza daha iyi nasıl yön verebileceğimizi düşünelim” demesidir.

Yılbaşı kutlamaları “görünmez kilise” doktrini çerçevesinde Batılı değerlerin ve yaşama tarzının evrenselleştirilmesidir. Resmi tatiller, medya, tüketim alışkanlıkları, eğlence ve magazin sektörü eşliğinde kitlelere empoze edilen ve insanları bir geceliğine -sanki bu gece her şey mubahmış gibi- günaha çağıran pagan geleneklerdir.

Kendini bilen Müslüman aileler bu geceyi her gece gibi geçirmeli, ilave bir tutum alarak televizyonlarını kapalı tutmalıdır.

 Allah ın Selamı Rahmeti Bereketi Üzerinize Olsun   www.DiniSohbet.Net

 

 

 

Etiketler: ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi dini sohbet ve islami sohbet odasına hoş geldiniz.

DiniSohbet.NET Sitemizde islamla alakalı herseyi Dini Sohbet sitemizde bulabilirsiniz.