Ana Sayfa > Dini Konular > Çalışmak İbadet Sayılırmı

Çalışmak İbadet Sayılırmı

çalışmak ibadetmıdır

Çalışarak bakmakta oldugu kişilere ekmek götürmesi bir ibadettir.
Bir Müminin çalışması ibadettir.Fakat ben namaz kılmam ama çalışıyorum ibadet yapıyorum demek çok yanlıştır ve insanı dinden çıkarır bu cümle , çünkü namaz tüm müminlere farzdır. Bu sebepten her ne olursa olsun çalışıyorsan dahi yinede namaz kılman gerekir. Cünkü namaz kılmayanın çalışması ibadet sayılmaz.
Peyganber Efendimiz s.a.v Hz. Muaz ile sohbet ederken buyurduki:
Ya Muaz ellerin nasır tutmuş , eve Ya Resullallah kazma ile bahçede tarlada çalışıyorum çocuklarımın rızkını kazanıyorum , Fahr-i kâinat efendimiz, Hazret-i Muaz’ı öpüp buyurdu ki:
Bu eli Cehennem yakmaz. (Tibyan)
Yine bir gün bir genç, sabah erkenden işine gidiyordu. Eshab-ı kiramdan bazıları, bunu uygun görmediler. Orada bulunan Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Öyle söylemeyiniz! Eğer kimseye muhtaç olmamak, ana babasını ve aile efradını muhtaç etmemek için işine gidiyorsa, her adımı ibadettir. Eğer kazanacağı para ile öğünmek, keyf sürmek niyetinde ise, şeytanla beraberdir.) [Taberani] Peygamber Efendimiz S.a.v. den de anlaşılacagı gibi bir müminin çalışmasıda ibadettir. Namaz kılmayan haramdan kaçınmayan bir kimsenin çalışması ibadet sayılmaz.

Etiketler: , ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi dini sohbet ve islami sohbet odasına hoş geldiniz.

DiniSohbet.NET Sitemizde islamla alakalı herseyi Dini Sohbet sitemizde bulabilirsiniz.