Ana Sayfa > Ramazan-ı Şerif > Ramazan Ayında En güzel Neler Yapa biliriz

Ramazan Ayında En güzel Neler Yapa biliriz

Ramazan Ayında En güzel Neler Yapa biliriz

 

Ramazan Ayında En güzel Neler Yapa biliriz
Her kim Allaha ve ahret gününe inanıp sadece karşılığını Allah’tan bekleyerek (ihlasla) Ramazan ayını idrak ederde; Oruçlarını tastamam tutar, 5 vakit namazını kılar, ( teravihlerini kılar, Sahurunu – iftarını gözetip, sadakasını verip,) Ramazan ayını mütekâmilen değerlendirirse Allah Teâlâ onu Bayrama bütün günahlarından (şirk ve kul hakları hariç) arınmış olarak çıkarır.
Manevî kirler olan günahlarımızdan tamamen arınmak için Ramazan ayı Rabbimizin bize lütfettiği kaçırılmaz bir fırsattır. İyi bir mü’min bu fırsatı değerlendirir. Peki, Ramazanı en iyi değerlendirmek için neler yapabiliriz? Aşağıda bunları maddeler halinde saymaya çalışacağız:
1. Oruçlarımızı tastamam tutalım. Allah’ın bizin aç kalmamıza ihtiyacı olmadığını bilerek, bütün azalarımızla yani Rabbimizin istediği gibi oruç tutalım.

2. Ramazan’ da 5 vakit namazımızı kılalım. Diğer zamanlarda cemaatle namaza çok dikkat edememiş olabiliriz. Bütün namazları elden geldiğince cemaatle ve camilerde kılalım.

3. Teravih namazlarını yine cemaatle ve camilerde kılalım. Hatta mümkünse yapabilenlerimiz hatimle teravih kılınan camilerde kılalım.

4. Ramazan ayı Kur’an ayıdır. Bilenlerimiz mutlaka ya kendimiz okuyarak, ya da mukabele takip ederek Ramazanda Kur’an Hatmi yapalım.

5. Ramazan’da gücümüz yettiğince Oruçlulara iftar yaptıralım. Zira oruçluya iftar yaptıranın iftar yaptırdığı kişinin sevabı kadar sevap yazılacağı Peygamberimiz tarafından haber veriliyor. Ayrıca yardım dernekleri vasıtasıyla Yurtiçi ve dışında fakir ailelerin iftar yapmaları için yardım yapalım.

6. Sahuru değerlendirelim. Sahura kalkmayı Peygamber efendimiz tavsiye ediyor. Sahur berekettir. Sahura kalkmışken sahur vakti aynı zamanda teheccüt namazının vaktidir. Teheccüt namazı kılalım.

7. Zekat ve sadakalarımızı daha çok sevap verileceği inancıyla fazla fazla hesaplayıp Ramazanda verelim. Ya bizzat hak edenlere ya da yardım dernekleri vasıtasıyla Yurtiçi ve dışında fakir ailelere ulaşmasını sağlayalım.

8. Bir çok faziletli mü’minler Ramazan’da yine fakir ailelere verilmek üzere Ramazan Kumanyası (Gıda kolisi)dağıtıyorlar veya bu amaçla yardım derneklerine yardım yapıyorlar. Gücü yeten ve imkânı olanlar Ramazan kumanyası dağıtalım.

9. Peygamber Efendimiz (s.a.v) hiç olmazsa ömürde bir kere i’tikaf yapmayı tavsiye ediyor. İ’tikaf Ramazan ayının son 10 gününde Allahın evi olan camilerde dünyevi işleri terk edip ibadet ve niyazla camide Allah’ın misafiri olmaktır.Ramazanın son 10 gününde i’tikafa girelim.

10. Kadir gecesini değerlendirelim. Ramazanın içinde özellikle son 10 günün tek gecelerinde 1000 aydan daha hayırlı olduğu Kur’an’da ifade edilen Kadir Gecesini idrak ederek değerlendirelim.

11. Ramazan bayramında Sadaka-yı Fıtırımızı verelim.Canımızın sadakası olan Sadaka-yı Fıtırımızı vermeyi unutmayalım.

12. Ramazan ayını takip eden Şevval ayının ortasında Peygamber Efendimiz’in tavsiye ettiği 6 günlük Şevval orucunu tutalım.

13. Ramazan ayını ve Bayramını fırsat bilerek akrabalarımızın hukukunu (ziyaret ederek, hal hatır sorarak, görüp gözeterek) yerine getirelim.

Aslında Ramazanı değerlendirmek için yapılacaklar saymakla bitmez. Biz burada belli başlı ilk akla gelenleri saymaya çalıştık. Cenab-ı Hak bizi Ramazan ayını iyi değerlendirip, hakkımızda Ramazan ve oruçlarımızı sebeb-i mağfiret kılsın. Bizi Allah rızası için oruç tutanların girdiği Cennetin Reyyân kapısından cennete giren kullarından eylesin. Âmin…

Etiketler: , ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi dini sohbet ve islami sohbet odasına hoş geldiniz.

DiniSohbet.NET Sitemizde islamla alakalı herseyi Dini Sohbet sitemizde bulabilirsiniz.