Ana Sayfa > Dini Konular > iSlamda Niyetin Önemi

iSlamda Niyetin Önemi

 

iSlamiyette Niyetin Önemi

 

Niyetimizin dosdoğru olması, en üstün ve en faziletli amellerin başında gelir. Yaptığımız herşey, şüphesiz niyetlere göre değerlendiriliyor. Niyetlerin Allah(cc) için olması amelin iyi olacağına işarettir. Görünüşte kötü gibi görünen ameller, niyet bakımından Allah(cc) için ise, o amel Allah(cc) katında iyidir.

Ancak, sağlam delillerle yapılması kötü olan ve yasak olan şeylerin iyi niyetle dahi yapılması kötüdür, yasaktır.

Bize tavsiye edilenlerin başında dosdoğru olmak, iyilikler yapmak, iyilikleri emretmek olduğuna göre, niyetlerimizi düzelterek saf kalbi elde etmek için uğraş göstermeliyiz. İşte saf kalp (kalb-i selim) niyetlerin doğruluğundan geçmektedir.

Allah(cc) katında görünüşteki amellerin iyi ya da kötü olması değil, niyet bakımından yapılan amelin iyi ya da kötü olması önemlidir. Bir kimseyi gördüğünüzde iyilik yapıyorsa (görünüşte iyilik yapıyor) demektir. Fakat kalplerdeki gizli olan şeyleri ancak Allah(cc) bilir. O kimsenin kalbindeki niyeti kötü ise, yaptığı amel iyide olsa Allah(cc) katında kötüdür. Çünkü niyet bozuktur.

Niyet, bir şeyi yapacağına karar verip ona göre hareket etmektir. Her işin başında olduğu gibi, niyet ederkende Allah(cc)’ın adını anarak başlamak elbette çok iyi bir başlangıç olacaktır.

Allah(cc)’ın adıyla bir işe başlanırsa o iş ibadete dönüşür. Dolayısıyla niyetlerimizi Allah(cc)’ın adıyla ve Allah(cc) için yaparsak, yaptığımız o iş ibadete dönüşecektir. Çünkü Allah(cc) için yapılan herşey ibadettir, zikirdir..

Niyet açısından faziletler, samimiyete bağlıdır. Allah(cc) için yapılan işin başındaki doğru niyet ne kadar samimi ise o derece fazileti, üstünlüğü, mükafatı vardır. Bununla beraber, iyiliği düşünüp bunu gerçekleştirememek bile, bizlere sevap olarak geri dönmektedir. Nitekim iyiliği düşünmek, günahı işlememek sevap ve mükafat sebebidir.

Kalplerdeki niyetlerin iyi ya da kötü olduğunu en iyi bilen Allah(cc) olduğuna göre, niyetlerin dosdoğru ve Allah(cc) rızası için olmasına dikkat edelim. Sabır ve dua ile Allah(cc)’tan yardım dileyelim. Kurtuluşun bir sebebide doğru niyettir. Doğru niyet, Allah(cc) için yapılanıdır..

Etiketler: , , , , , ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi dini sohbet ve islami sohbet odasına hoş geldiniz.

DiniSohbet.NET Sitemizde islamla alakalı herseyi Dini Sohbet sitemizde bulabilirsiniz.