Ana Sayfa > Dini Konular > Dinler İkiye Ayrılır

Dinler İkiye Ayrılır

 

Dinler ikiye ayrılır

1-) İlahi Dinler

Allah-u  Teala tarafından konulup peygamberler vasıtası ile bildirilmiş  tevhit ( bir Allah’a  inanmak ) esasına dayanan dindir..

 

A-)  Yahudilik (sonradan bozulmuştur..)

B-)  Hristiyanlık  (Sonradan Bozulmuştur)

C-) İslam (Kıyamete kadar asıl bozulmadan edebi kalacak en son dindir)

 

İslam :  Hz. Muhammed (s.a.v.) ‘in  Allah-u teala tarafından bütün insanlığa bildirmekle vazifelendirdiği dinin ismidir..

M: 610 Tarihinde  Mekke ‘ de Hira dağı ‘nın  Nur mağarasında  vahiy gelmeye başlamıştır..

İslam Dini ‘nin  ismini Allah-u  Teala koymuştur..

Kur-an-ı Kerimde :  ” Size , din olarak İslam’ı seçtim” ( Maide/3 ) buyurulmaktadır..

İslam ‘ a inananlara da yine Cenab’ı  Hakk, Kur-an-ı Kerim’in  Hac Süresinin  78 . Ayetinde bildirdiği üzere ” Müslüman” ismini v ermiştir..

Onun için müslümanın başka bir  ideoloji , sistem veya .. izm sıfatlarına ihtiyaci yoktur.. (Sosyalizm , Kapitalizm , Komünizm , Faşizm,  Demokrasi, vesair sıfatlara  müslümanın iytiyacı yoktur.. )

Allah (c.c) gönderdiği son dinin adı ” İslam ”, buna inananlara da ” Müslüman ”  ismini açıkça koymuştur..

Yüce Allah (c.c) Müslümanların İslam ‘ dan başka bir nizami ve insanların akıllarından uydurdukları beşeri ideoloji  ve sistemlere uymamalarını da kur-an-ı  Kerim ‘inde açıkça şöyle bildirmiştir..

” Kim İslam dan  başka bir din (yol , sistem, ideoloji, görüş) ararsa , bilsin ki  (o din) ondan kabul  edilmeyecek  ve o , ahirette  kaybedenlerden olacaktır… ”  ( Al-i  İmran /85 )  Hiç kimsenin  reddedemiyeceği  bir gerçek vardır ki : her imalatçı  firma , müessese veya kişi kendi ihmal ettiği malı çok iyi tanıyandır..

Atölyeniz  varsa, imalathaneniz varsa ve neyi imal ediyorsanız , imal ettiğiniz malın kuvvetli zayıf  noktalarını da en iyi bilen sizsinizdir..

Onun içindir diki her firma ve imalatçı kuruluş ürettiği malın nasıl kullanılcağını  izah eden rehber bir kitap veya katalog yayınlar.

Bunun sebebi de , imal ettiği malın kuvvetli ve  zayıf yönleri itibariyle en ideal hizmeti verebilmesi ve yanlış kullanımdan dolayı hataya düşülmemesi içindir..

İnsan dediğimiz  yapının mimari , imal  edeni , ona varlık kazandıran , ona yaşama şartları hazırlayan yaratıcının da  insan adındaki bu organizmayı herkesten daha iyi bilip , kuvvetli ve zayıf tarafların çok iyi taktir eden bir ilme her akıl sahibinin kabul edeceği bir gerçektir..

İnsan yaratılmış bir varlıktır..

Onu yaratan Allah-u Teala , yarattığı bu insanı kuvvetli ve zayıf taraflarını en iyi bilen olduğuna göre, insanın nasıl yaşayacağını en güzel şekilde tanzim eden bir rehber kitabı olarak bize ” Kur-an-ı kerim” i göndermiştir..

İnsanın yaratılışına en uygun hayat tarzını tanzim eden İslam’ı  da din olarak göndermiştir..

İslamdan  başka bir sistemin insanı ve toplumları asla huzur ve saadete eriştiremeyeceğini de rehber kitap Kr-an-ı  Kerim’in  de açıkça beyan etmiştir..

Yüce Allah ‘ın rehber kitabı  Kur-an-ı  kerim’i ve ilahi eşsiz nizam ve sistem olan İslam’ı rafa kaldırarak, bunlarla insanın ilerliyemeyeceğini , kalkınamayacagını , huzur ve saadete kavuşamayacağını iddia ederek beşeri ve aciz akıllarınca yeniden nefis ve arzularına göre uydurdukları sistemlere göre insanları idare edebileceklerini iddia edenler haşa , insanı yaratıcısından daha mı iyi tanıyorlar acaba ?!

Akıllı insana düşen görev ise : insanı yaratan yaratıcının tanzim ve izah ettiği rehber kitap Kur-an-a ve hayat sistemi olarak İslam’a  inanmak ve teslim olmaktır… (1)

 

Etiketler: , , ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi dini sohbet ve islami sohbet odasına hoş geldiniz.

DiniSohbet.NET Sitemizde islamla alakalı herseyi Dini Sohbet sitemizde bulabilirsiniz.